Жертви першої війни

mia для розділу новини / 23.07.2014 / Джерело

Жертвами першої в історії людства великомасштабної війни були люди, які жили 13 тисяч років тому. Скелети загиблих, поховані їх одноплемінниками, знаходяться в похованні Джебель Сахаба (Jebel Sahaba), раніше виявленому на східному березі Нілу. Цих людей згубив збройний конфлікт, який стався на підґрунті міжрасової ненависті. Судячи з того, що поряд із чоловічими знайдено багато жіночих і дитячих скелетів, війна носила затяжний характер і бушувала на кордонах Сахари кілька років.

Французькі вчені досліджували останки протягом останніх двох років разом із співробітниками Британського музею. Скелети, знайдені видатним американським археологом Фредом Уендорфом (Fred Wendorf) в 1964 році, вперше вивчили із застосуванням новітніх технологій XXI століття. Вчені знайшли десятки нових, раніше не виявлених, пошкоджень від стріл і іншої зброї на скелетах загиблих. Безліч фрагментів стріл з кремнієвим наконечником лежало серед кісток і всюди навколо. Це означає, що ворожих лучників було багато, і вони керувались єдиною метою — перебити всіх супротивників до одного.

Спільна робота трьох американських університетів над похованнями в Джебель Сахаба, яка проводилась паралельно, дозволила відновити картину подій. Вбиті люди належали до однієї етнічної групи, яка жила на південь від Сахари. Визначити, ким були їх закляті вороги, не так легко. Імовірно йдеться про левантійські племена з півночі Африки, які мали європеоїдну зовнішність. Зовнішня відмінність між довгорукими мешканцями півдня, які мали також виступаючу щелепу та широкий ніс, та плосколицими левантійцями ускладнювалась мовним і культурним бар'єром.

До війни супротивників привела запекла боротьба за ресурси: дрібні водойми висохли, рослинний світ збіднів, а тварини або загинули, або мігрували. Не лишалось вибору і у людей — вони потягнулись до єдиної повноводної річки Ніл, де зіткнулись один з одним. Як повідомляється, 2 з 59 скелетів увійдуть в нову експозицію Британського музею. Співробітники музею планують і далі вивчати останки стародавнього поховання спільно з іншими вченими, щоб знати про загиблих все: їх стать, вік, стан здоров'я і навіть раціон.