Вчені визначили раціон Річарда III за хімічним складом його кісток

mia для розділу новини / 18.09.2014, 12:03 / Джерело

Спеціалісти з Лестерського університету та Британської геологічної служби відстежили географічні переміщення, зміни в раціоні та соціальному статусі Річарда III протягом усього його життя за хімічним складом кісток.

Річард III став королем Англії в 1483 році — за два роки і два місяці до його загибелі у битві при Босворті. Це останній представник чоловічої лінії Плантагенетів на англійському престолі. Дізнатись колись невідомі подробиці його життя дозволив ізотопний аналіз трьох фрагментів останків англійського короля: стегнової кістки, ребра і тканин зубів. Вчені провели вимірювання ізотопів стронцію, нітрогену, карбону, оксигену і плюмбуму — дані про ці елементи вказують на регіон проживання і особливості харчування людини. Так, аналіз зубів, які формуються в дитинстві, підкріпив історичні відомості про те, що у віці семи років Річард переїхав із замку Фотерінгей в східній Англії в регіон з більш високим рівнем опадів і іншим раціоном харчування — в Утрехті (Нідерланди) йому з молодшими братами довелось переховуватися від переслідувань під час війн Троянд. Як показав аналіз стегнової кістки, приблизно за 15 років до смерті, будучи юнаком, Річард повернувся в східну Англію — і в цей час він харчувався як представник вищої аристократії.

Реберна кісткова тканина оновлюється доволі швидко, тому ізотопний аналіз ребра дає свідоцтва про 2-5 років до смерті. Ці дані виявили найзначнішу зміну в раціоні Річарда. Версія про те, що ці зміни пов'язані зі зміною місця проживання, відпала одразу: згідно з історичними фактами, Річард не переїздив зі сходу Англії відтоді, як став королем. Таким чином, зміни в харчуванні пов'язані з його новим соціальним статусом в період правління. Дані вказують на те, що в цей час Річард III споживав більше прісноводної риби і птиці — на королівських бенкетах були серед іншого лебідь, чапля і журавель. Крім того, хімічний склад кістки виявив, що Річард під час свого короткого правління вживав багато вина.