В Арктиці знайшли легендарний корабель експедиції Франкліна

mia для розділу новини / 18.09.2014 / Джерело

Один з двох британських кораблів експедиції Франкліна, зниклих в Арктиці більше 160 років тому, нарешті вдалось відшукати. Поки неясно, який саме з двох кораблів був знайдений, але фотографії знахідки підтверджують, що це точно один із них.

Експедиція, яка проходила під керівництвом сера Джона Франкліна в 1845 році відома як «зникла експедиція Франкліна». Метою експедиції було дослідження невідомої частини Північно-Західного проходу, проте обидва судна зі 129 членами екіпажу, включаючи самого Франкліна, зникли. Це зникнення стало однією з таємниць століття досліджень Вікторіанської епохи.

«Мені приємно оголосити, що експедиція до протоки Вікторія розкрила одну з найбільших загадок Канади, виявивши один з кораблів експедиції Франкліна, — заявив прем'єр-міністр Канади Стівен Харпер. — Виявлення першого корабля безумовно послужить сильним стимулом для знаходження другого судна та з'ясування долі команди експедиції Франкліна».

Практикували канібалізм?

Британське адміралтейство почало пошуки учасників експедиції лише три роки опісля після їх зникнення, в 1848 році. Пошуки не принесли результату і довгий час про долю членів експедиції нічого не було відомо. Повідомлялось, що, за розповідями тамтешніх ескімосів, учасники експедиції перед загибеллю, коли у них вичерпались всі запаси продовольства, практикували канібалізм.

Дружина дослідника організувала рятувальну експедицію, спорядивши п'ять кораблів на його пошуки. Під час пошуків було вирішено залишати на льоду консерви в надії, що члени команди Франкліна їх знайдуть. В цілому на пошуки кораблів вирушали 50 експедицій.

У 1981 році група вчених з Університету Альберти розпочала серію наукових досліджень могил, тіл та інших артефактів, які залишила після себе експедиція Франкліна на островах Бічі і Кінг-Вільям. Вони дійшли висновку, що члени екіпажу, могили яких були знайдені на острові Бічі, швидше за все, померли від запалення легенів і туберкульозу.

Також в останках було виявлено високий вміст свинцю, з чого було зроблено припущення, що члени експедиції могли отруїтися неякісно зробленими консервами. Недавні дослідження показали, що свинцю в консервах було недостатньо для отруєння.

В ході пошуків команди Франкліна був відкритий Північно-Західний прохід, який з'єднує Атлантичний і Тихий океани.