Тутанхамон мав ножа, зробленого з метеорита

mia для розділу новини / 07.06.2016 / Джерело

Як з'ясували дослідники, один із залізних кинджалів, знайдених у гробниці фараона Тутанхамона, був виготовлений з метеорита.

Тутанхамон був похований у XIV столітті до нашої ери. Рентгенівський аналіз 13-дюймового кинджала показав, що залізо, яке використовувалось для виготовлення його леза, містило відносно високі рівні нікелю і малі рівні кобальту, вказуючи на походження металу з багатого на залізо метеорита, а не земної залізної руди.

Це не так дивно, як можна було б подумати. Виділення заліза із залізної руди (багатих на залізо порід) вимагає величезної кількості тепла. В Стародавньому Єгипті працювали з металами, які мають більш низькі температури плавлення, такими як мідь, олово і золото. Єгиптяни навіть робили сплави з міді та олова, щоб створити бронзу (через що цей період часу називають «бронзовою добою»). Але під час і до царювання Тутанхамона, майстри ще не мали технології для отримання високих температур, необхідних для виплавки (екстракції) заліза із земних джерел.

Це означає, що до того, як в Єгипті близько 1200 року до нашої ери почалась залізна доба, єдиним надійним джерелом заліза (і воно досі було рідкісним) були метеорити, де залізо настільки концентроване, що майстри могли працювати з металом, по суті, минаючи стадію вилучення заліза з руди.

«В епоху бронзи залізо було безсумнівно рідкісним, його цінність була більшою, ніж у золота, і воно переважно використовувалось для виробництва декоративних, ритуальних і церемоніальних предметів», — пишуть дослідники.

Вчені також відзначають, що у XIII столітті до нашої ери ієрогліфи, які позначали залізо, зазнали змін. Замість того, щоб просто посилатись на залізо як «залізо», писемні джерела посилаються на «залізо з неба», що вказує на те, що єгиптяни та інші мешканці Середземномор'я прекрасно знали, звідки беруться ці цінні, багаті на метали породи.

І хоча кинджал Тутанхамона — один з найяскравіших прикладів, він не єдиний. Виготовлені з метеоритів залізні намиста (також з Єгипту) з'являються в археологічному літописі близько 3300 року до нашої ери. Люди, які жили в районі американського штату Огайо близько 100 року до нашої ери, також створювали невеликі залізні предмети із метеоритного заліза. Багаті на залізо метеорити також використовувались мешканцями Гренландії як джерело (тодішнього) цінного металу.

Метеорити досі використовуються для виготовлення мечів і ножів. Знаменитості по всьому світу, від російських царів до Террі Пратчетта, вважають метеоритні клинки одними з найцінніших своїх речей.