Стародавній Єгипет виник раніше, ніж вважалось

mia для розділу новини / 04.09.2013, 18:30 / Джерело
Великий сфінкс у Гізі вважається найдавнішою скульптурою у світі. Час його будівництва невідомий
Великий сфінкс у Гізі вважається найдавнішою скульптурою у світі. Час його будівництва невідомий

Група археологів з Великобританії з’ясувала, що перехід від общинного землеробського побуту до древньоєгипетської держави під верховним правлінням фараона відбувся швидше, ніж вважалось раніше.

Використовуючи метод радіовуглецевого датування та створення комп'ютерних моделей, вони встановили, що перший правитель в історії цивілізації фараон Ага прийшов до влади приблизно в 3100 році до нашої ери. Дослідження опубліковане в Працях Королівського товариства А (Proceedings of the Royal Society A).

За словами провідного дослідника доктора Майкла Ді з археологічної лабораторії Оксфордського університету, організація держави в Стародавньому Єгипті була унікальною для стародавнього світу. «Це була територіальна держава. Країна, яка з моменту формування встановила межі своєї території, багато в чому була такою, якими ми бачимо держави сьогодні. Намагаючись усвідомити, що мало статись в людській історії, щоб люди прийшли до створення такого роду політичного устрою, ми припустили, що в нашому розумінні [ходу історії] є прогалина, яку необхідно заповнити».

Перша династія

Хронологія раннього періоду історії Стародавнього Єгипту раніше ґрунтувалась на грубих оцінках. За відсутності письмових свідоцтв про ранній період існування давньоєгипетської держави основні події, які тоді відбувались, встановлювались на підставі стилістичного датування керамічних виробів, знайдених у похованнях.

Зараз же вчені використали метод радіовуглецевого датування волосся, кісток і рослин, знайдених в ході розкопок. Археологічні свідчення і комп'ютерні моделі допомогли точно визначити, коли виникла перша держава на території Стародавнього Єгипту.

Раніше припускалось, що початок додинастичного періоду, тобто періоду, коли групи людей почали селитись уздовж Нілу і обробляти землю, датується приблизно 4000 роком до нашої ери. Проте останні дані показали, що цей процес почався пізніше, між 3700 і 3600 роками до н.е.

Вчені з’ясували, що всього кілька сотень років потому, приблизно в 3100 році до н.е., суспільство трансформувалось в країну, на чолі якої стояв одноосібний правитель. За словами Майкла Ді, цей період часу виявився коротшим, ніж вважалось раніше, протривавши на 300 або 400 років менше.

«Древньоєгипетська держава з'явилась швидко — величезні соціальні зміни відбулись за цей час, — розповідає Ді. — Цікаве порівняння з іншими місцями. У Месопотамії, наприклад, сільськогосподарські громади існували протягом кількох тисяч років, перш ніж з'явилось щось схоже на державу».

Археологи вважають, що перший цар Єгипту Ага прийшов до влади після того, як інший видатний лідер Нармер об'єднав землі країни. Група вчених також змогла визначити дати царювання наступних семи фараонів. Це Джер, Джет, цариця Мернейт, Ден, Аджіб, Семерхет і Каа, які разом з Ага склали першу династію Стародавнього Єгипту.

Припускається, що Джер міг правити більше 50 років. Це настільки тривалий період, що припускає існування в той же час інших фараонів, про яких ми поки нічого не знаємо, або ймовірність того, що держава, можливо, розвалилась, а потім була реформована.

Коментуючи результати дослідження, професор Джоан Флетчер з факультету археології Йоркського університету, сказала: «Це дуже важлива робота, яка яскраво висвітила початок династичної історії Стародавнього Єгипту. Надзвичайно корисно мати такий точний розрахунок термінів правління перших царів Єгипту. Дослідження також допоможе краще відновити більш ранній додинастичний період історії Стародавнього Єгипту. А це дасть нам більш чітке уявлення про ці важливі перехідні періоди».