Стародавні греки боялися зомбі

mia для розділу новини / 19.06.2015 / Джерело

Стародавні греки не сумнівалися в тому, що мертві можуть ожити. На одному з античних кладовищ археологи знайшли цьому підтвердження: могили були надійно укріплені, щоб мерці не вийшли на поверхню.

Незвичайне відкриття зробили американські археологи, які працювали на території давньогрецького поселення на Сицилії, в районі міста Камарина. В ході розкопок на кладовищі Passo Marinaro було знайдено 2905 поховань, які здебільшого дають звичайний дослідницький матеріал: разом з тілами були поховані монети, амфори та інші предмети давньогрецької культури. Однак два скелети були поховані інакше: їх «обважнили» і надійно закріпили в могилах.

Зокрема, в гробниці №653 знаходились останки людини невідомої статі, яка страждала за життя від важких хвороб і недоїдання. Скелет був повністю вкритий великими важкими черепками амфор, які, як вважають дослідники, повинні були притиснути тіло і не дати мертвому встати з могили. Аналогічним чином провели «в останню путь» дитину 8-13 років, чиї останки знайдені в могилі №693. Її тіло було притиснуте п'ятьма важкими каменями. Крім того, по всій території Passo Marinaro було виявлено безліч katadesmos — ритуальних табличок з заклинаннями проти воскресіння мертвих.

Висновки археологів наведені в журналі Popular Archaeology. В пояснювальній записці вчені пояснюють, що некрофобія («боязнь мертвих») присутня у грецькій культурі від часів неоліту до наших днів. Люди вважали, що покійні можуть вставати з могил, і навіть фізичний захист мертвого тіла (зміцнення камінням) не завжди допомагав: некроманти могли викликати душі померлих. Археологи наголошують, що знахідка цілком відповідає безлічі історичних текстів, в яких йдеться про віру греків в існування «зомбі».

Могили з незвичайними похованнями знаходять у багатьох куточках світу. В Болгарії та інших балканських країнах, де сильна віра у вампірів, археологи досі знаходять тіла, простромлені кілком і з відокремленою головою.