Рецепт бальзамічної муміфікації старіший за фараонів

mia для розділу новини / 16.02.2015 / Джерело

Мумії старі. Ні, справді: стародавні єгиптяни свідомо муміфікували своїх небіжчиків принаймні на 2000 років раніше, ніж вважалось до цього.

Раніше припускалось, що приблизно у 2500 роках до н.е., коли єгиптяни муміфікували померлих, вони виносили загорнуті тіла назовні і доручали важку роботу сухому, гарячому повітрю та піску пустелі. Вважалось, що умисна муміфікація із використанням масел і смол, з’явилась набагато пізніше.

Втім, найдавніші відомі єгипетські поховання датуються 4500-3350 роками до н.е. Це змусило деяких єгиптологів підозрювати, що бальзамічна муміфікація почалась раніше, але тому не було ніяких доказів. Поки вперше не був здійснений хімічний аналіз бинтів, шкіри та набивки з цих стародавніх захоронень.

Стівен Баклі з Йоркського університету у Великобританії та його колеги використали хроматографію для ідентифікації липкої, схожої на цукерки ірис смоли, знайденої на лляних бинтах, що огортали поховані у регіоні Ель-Бадарі південного Єгипту тіла.

Смола містила «такі ж інгредієнти приблизно в таких же пропорціях», що і в набагато більш пізній умисній муміфікації, говорить Баклі. Суміш рослинних олій, тваринних жирів, цукру, хвойних смол, природної нафти і ароматичних антибактеріальних агентів відганяла комах і консервувала тіло.

«Ми знали зі спостережень, що в ці ранні часи вже практикувалась штучна обробка органів, але про що це дослідження дійсно нам розповіло, це що саме вони використовували», — говорить Джон Тейлор з Британського музею в Лондоні.

За словами Тейлора, ці ранні єгиптяни були, очевидно, збережені бальзамуванням, оскільки використовувались складні суміші інгредієнтів. А тому «початок муміфікації може бути ще давнішим».