Мародери часів залізного віку померли на місці злочину

mia для розділу новини / 03.09.2014 / Джерело

У 1958 році археолог Роберт Дайсон проводив розкопки цитаделі Хасанлу в Ірані, коли натрапив на цю красиву золоту чашу. Проте невдовзі міжнародні медіа забули і про чашу, і про цитадель. Аж поки колишній студент Дайсона Майкл Данті з Бостонського університету не переглянув заново записи з розкопок, з’ясувавши цікаві обставини, за яких коштовна посудина впала на дно сміттєвої шахти 2800 років тому.

Сьогодні Хасанлу нагадує великий ґрунтовий насип, який піднімається на 25 метрів з долини Солдуз в північно-західному Ірані, але під землею знаходяться залишки поселення, яке було населене майже безперервно протягом тисячоліть, починаючи з шостого тисячоліття до нашої ери.

На початку першого тисячоліття до нашої ери це була вражаюча, процвітаюча цитадель, оточена кріпосними стінами. Тоді, близько 800 року до н.е., цитадель була захоплена і зруйнована організованою армією. Хвиля загарбників прокотилась містом, вбиваючи всіх на своєму шляху та підпалюючи дерев'яні будинки. Будівлі обвалились, поховавши під своїми уламками багато людей. Те, як саме лежать їх останки, показує страшну картину того, як вони померли, подібно до раптового руйнування Помпеї в Італії.

Дайсон знайшов чашу в руїнах однієї такої спаленої будівлі. «Я думаю, що це був будинок когось із еліти», — говорить Данті. Поруч із чашею було три скелети. Шоломи та булави, знайдені біля скелетів, свідчать про те, що це були не жителі Хасанлу, які намагались втекти, як було запропоновано у 1950-х, а загарбники.

За словами Данті, солдати грабували скарбницю, але вийти з будинку їм завадив вогонь — будівля навколо них почала руйнуватись. Це змусило їх спуститись вниз в місце утилізації відходів. Таким чином пожежа, яку розпалила армія загарбників, в поєднанні із солдатською жадібністю, очевидно, призвели до їх загибелі.