Історію ваших синіх джинсів можна простежити до Перу, 6000 років тому

mia для розділу новини / 20.09.2016 / Джерело

Люди фарбували одяг синім набагато довше, ніж ми думали.

Як виявило нове дослідження, люди в Перу фарбували тканини рослинами індиго впродовж більш ніж 6000 років. Це на 1500 років раніше, ніж єгиптяни, попередні рекордсмени синього барвника.

Це зовсім не означає, що це найбільш раннє використання барвника індиго, виготовленого шляхом обробки листя деяких рослин, зокрема видів роду Indigofera.

Інші випадки використання індиго, можливо, мали місце раніше ніж 6000 років тому, але це найдавніші відомі свідоцтва про людей, що використовували індиго для фарбування одягу (зокрема бавовняного).

Виглядає на те, що сині бавовняні тканини були популярними протягом тисячоліть, перш ніж Леві Стросс і Генрі Девід Лі зробили сині джинси всюдисущими.

Втім, протягом останніх декількох тисячоліть з індиго багато чого трапилось. У стародавні часи це була дуже цінна культура, яка надавала тканинам відтінку розкоші.

Сьогодні рослина досі використовується для виготовлення барвників, хоч і набагато менше, завдяки появі в кінці 1860-х років синтетичних барвників індиго, винайдених лауреатом Нобелівської премії Адольфом фон Беєром.

В деяких районах США індиго повертається як альтернативна тютюну культура. Рослину легко культивувати і вона була популярною культурою в південній частині США протягом 1700-х років, культивуючись за допомогою знань, привезених африканськими рабами.

На відміну від 1700-х років, тепер індиго конкурує з синтетичними синіми барвниками, виготовленими з нафти. Вони краще прилипають до тканини і тримаються довше, ніж природний аналог. Індиго також потребує значно більшої кількості землі для виготовлення такої ж кількості природного барвника, щоб й синтетичного (13 акрів індиго на 1 акр бавовни).

Втім, є хороша новина для спадщини індиго. Вивчаючи рослини, що стоять біля витоків виробництва традиційного індиго, дослідники шукають способи, щоб навчити бактерії виробляти такі ж барвники, що й рослини індиго, не покладаючись на нафту.