ДНК проливає світло на таємничі міграції до Америки

mia для розділу новини / 11.08.2015 / Джерело

Два окремі генетичні аналізи знайшли докази несподіваного генетичного зв'язку між корінним населенням Америки та Океанії.

ДНК демонструє значну схожість деяких корінних жителів Амазонії з корінними жителями Австралії та Меланезії. Однак, дві науково-дослідні групи пропонують різні інтерпретації того, як відбувалось перше заселення Америки. Результати досліджень були опубліковані в журналах Science і Nature.

Існує думка, що перші люди, які заселили Америку, потрапили туди через Сибір — вздовж сухопутного моста, який з'єднував її з Європою та Азією. Але звідки ці люди йшли і коли, було предметом дискусій.

Аналізуючи ДНК сучасних корінних американців і стародавніх людських останків, група вчених, яка опублікувала свою роботу в Science, дійшла висновку, що всі сучасні корінні американці прибули на одній хвилі міграції не раніше, ніж 23 тисячі років тому.

Потім, стверджують вони, близько 13 тисяч років тому корінні американці розділились на дві гілки: одна нині розкидана по Північній і Південній Америці, а інша обмежилась Північною Америкою.

«Наша робота показує, що найпростіша можлива модель, за великим рахунком, здається найбільш реалістичною, за [цим] одним значним винятком, — говорить професор Расмус Нільсен з Університету Каліфорнії, Берклі. — [Тому] химерні ідеї, що якимось чином Америку заселили вихідці з Європи чи інших місць, помилкові».

Аналіз також спростовує припущення про поступову міграцію з Сибіру. За ним більше 30 тисяч років тому була перша хвиля, яка тривала близько 15 тисяч років, оскільки маршрут блокувала крига, а потім друга хвиля, коли маршрут вже був вільний.

Але, як і в дослідженні, опублікованому в Nature, команда професора Нільсена повідомляє про сліди «австрало-меланезійського» походження в деяких популяціях, зокрема жителях Алеутських островів біля узбережжя Аляски і народу суруї бразильської Амазонії.

За словами професора Девіда Рейха з Гарвардської медичної школи, провідного автора окремого дослідження, опублікованого в Nature, обидва дослідження показують, що було декілька хвиль міграції до Америки.

На думку професора Рейха, відкриття океанійського походження деяких груп корінних американців показує, що Америка була населена більш різноманітним набором популяцій, ніж вважалось раніше.

«Найпростіша можлива модель ніколи не передбачала спорідненості між сучасними жителями Амазонії і Австралазії, — говорить він. — Це свідчить про те, що існує предкова популяція, яка перетнула обидві Америки, і яка відрізняється від популяції, яка породила більшість американців. І це було великою несподіванкою».

Професор Рейх вважає, що найбільш вірогідним поясненням є те, що близько 15 тисяч років тому відбувалась окрема міграція з Австралазії. Ця група, ймовірно, була раніше більш широко розсіяна по всій Північній Америці, але врешті-решт її витіснили інші групи корінних американців.

Професор Нільсен, однак, має інше тлумачення. Він вважає, що сліди австралазійської ДНК відповідають більш пізній міграції, близько 8 тисяч років тому, і поширювалась вона з боку тихоокеанського узбережжя.