Як між собою пов'язані мови світу?

mia для розділу інфографіка / 14.12.2013 / Джерело

Біблія розповідає просту історію походження мовного різноманіття світу. Вона стверджує, що колись все людство було зосереджене в одному місці та говорило однією мовою. Всі ці люди працювали разом над будівництвом великої вежі в центрі великого міста, поки Бог не роз’єднав їх, змусивши людей розмовляти різними мовами, і вежа — Вавилонська вежа — була покинута.

B цій історії є доля правди: багато сучасних мов мають спільне коріння, і вони зазнавали змін в міру нашого поширення та циркуляції у нових землях. Хоча те, що ми всі говорили на одній мові, ймовірно, не правда, багато з найбільш плідних мов світу мають однакове походження: праіндоєвропейська мова, якою розмовляли близько 6000 років тому.

Вона лежить в основі дерева багатьох сучасних мов: англійська, іспанська, хінді, німецька, французька, українська, російська та багато інших. Майже половина всіх людей на планеті являються носіями індоєвропейської мови, і ми можемо нарахувати сотні таких мов, навіть якщо ігнорувати делікатне питання про межу між діалектом та повноцінною мовою.

Якщо уявити мову як дерево, воно буде сучкуватим, а його крона — хитросплетеною: мови не розділяються раз і назавжди не поєднуючись більше ніколи.  Взяти хоча б англійську: в різних точках своєї історії (зазвичай завдяки завоюванням) вона стикалась з латиною (римляни), германськими мовами (вікінги), французькою (нормани) та іншими. Мови постійно розвиваються, асимілюючи нові слова, і кожні кілька сотень років вони змінюються так сильно, що сучасним носіям мови вже важко зрозуміти ту її версію.

Можливо, мови більше схожі на річки, ніж на дерева: береги залишаються незмінними, але вода в них постійно різна.