Великобританія

Хто такі бастарди?

01.09.2017, 16:57
Про становище бастардів в середньовічному суспільстві, права незаконнонароджених дітей на спадщину і бастардів, які стали королями.

Квакери

04.05.2017, 15:55
Про церкву Друзів, боротьбу за права жінок і рабів та релігійні переслідування в Англії XVII століття.

Велика хартія вольностей

04.08.2015, 15:36

Для сучасного англійця чи американця Велика хартія вольностей (лат. Magna carta) — це один з основоположних документів, в якому, можливо, вперше втілились такі ідеї, як верховенство права, суд рівних, рівність усіх перед судом, захист прав людини.

Причини Французької революції

26.06.2015, 12:20

Причини Французької революції у підручниках — і в нових підручниках, і в старих, — дуже прості: все погано. Верхи не хочуть жити по-старому, низи не можуть, люди вмирають з голоду, ледь не на вулицях падають, в країні криза, самодержавство, і тільки революція може цей гордіїв вузол розтяти. Ця схема насправді дуже струнка. Якщо підключити до неї класову боротьбу — це міжформаційна революція, перехід від феодалізму до капіталізму, економічно процвітаюча буржуазія бере владу у свої руки і будує буржуазну державу. Схема зручна для пояснення, і Французька революція та її причини стають надзвичайно зрозумілими. Погано тільки одне, що вона ніяк не стикується з фактами.

Промислова революція

11.06.2015, 16:17

Промислова революція — процес переходу від аграрної економіки, для якої характерні ручна праця і ремісниче виробництво, до індустріального суспільства з переважанням машинного виробництва. Процес починається в Англії у 1740-1780-х роках і тільки потім поширюється на інші країни Європи та США. Сам термін з'явився значно пізніше і став широко вживаним лише з останніх десятиліть XIX століття.

Розкіш утилітарна, розкіш зрівнювальна, розкіш ганебна

12.05.2015, 16:15
Уривок із книги «Розкіш» історика Філіпа Перро про те, як мода на комфорт посилила гонитву за рівністю в суспільстві XIX століття.

«Левіафан» Томаса Гоббса

09.02.2015, 16:50

«Левіафан» — слово, яке у всіх на слуху. Для більшості освічених людей Левіафан — це старозавітне чудовисько, а ще — знаменита філософська праця Томаса Гоббса. Навіть ті, хто ніколи не відкривав її, знають, що Левіафаном Гоббс називав державу, могутню і мало не всевладну. Праця Гоббса, дуже об'ємна, наполовину присвячена не політиці, а богослов'ю, привертає до себе увагу і викликає суперечки протягом століть. Розібратись в ній непросто, але дивним чином вона зберігає привабливість для широких мас, нових і нових поколінь читачів. Спробуємо хоча б частково розібратися в тому, про що в ній йдеться.

Конкіста і метисація

14.01.2015, 19:08

Розмову про метисацію слід почати з відмінностей англійської колонізації від іспанської. І в цих відмінностях, як у краплі води, відбилися особливості іспанської конкісти.

Спадок Британської імперії

01.10.2014, 18:07

Британська імперія — найбільше державне утворення, яке існувало в історії людства. Її територія охоплювала чверть земної кулі, жодна інша імперія, держава, ні в одну історичну епоху не мала таких розмірів. Це була глобальна імперія, з глобальними інтересами, і займала в минулому те ж місце, яке в сучасному світі займає США, з інтересами скрізь: стратегічними, політичними, економічними. Існує певний негативний образ Британської імперії як колонізатора, гнобителя, поневолювача народів. Проте Британська імперія залишила по собі величезну спадщину, яка збереглась донині, і яка багато в чому залишається недооціненою.

В Арктиці знайшли легендарний корабель експедиції Франкліна

18.09.2014, 12:33

Один з двох британських кораблів експедиції Франкліна, зниклих в Арктиці більше 160 років тому, нарешті вдалось відшукати. Поки неясно, який саме з двох кораблів був знайдений, але фотографії знахідки підтверджують, що це точно один із них.