Греція

Пересічна Ніка

04.08.2016, 13:48
Навіть у часи найвищого розквіту міста афінська жінка залишалася другорядною, підвладною людиною. Перед нами звичайна Ніка з родини середнього достатку. Їй важче, ніж братові Теофілові, стати повноправним членом сім'ї. Жіноча стать робить її малозначною і менш бажаною для рідні. «Чорт забирай, знову дівка! Що з нею робити?» Приблизно так вітає новонароджену доньку батько.

Пересічний Теофіл

02.08.2016, 14:00
Не можна з упевненістю сказати, сприяла чи ні афінська політика демографічному зростанню населення. В цивільних і релігійних законах є чимало стимулювальних заходів, зокрема і те, що безплідні люди могли всиновлювати дітей. Але є там і дозвіл на дітовбивство, яке постійно застосовувалося до новонароджених калік і потвор. Доля дитини цілком залежала від батьків. Якщо вони мали лагідну вдачу, а немовля було чоловічої статі й гарної будови, на нього могла чекати щаслива доля. Познайомимося з Теофілом, представником середнього класу.

Олімпійські ігри

19.07.2016, 13:08
Про культ Зевса, спортивні змагання в Стародавній Греції і відродження Олімпійських ігор.

Суспільна боротьба в Афінах

30.09.2015, 12:17
Суспільна боротьба в Афінах відбувалась у специфічних умовах. Демократична партія представляла інтереси середнього класу, зацікавленого в соціальному поступі, але з багатьма застереженнями. Її атакували з двох боків крайні праві та крайні ліві, пов'язані між собою тоталітарними ідеями й мракобіссям. Однак не варто перебільшувати: цю бурхливу боротьбу в парламенті, на мітингах і в салонах постійно стримував страх, який об'єднував тридцять чи сорок тисяч громадян перед небезпекою поразки в зіткненні з метеками, вільновідпущениками та рабами.

Битва за драхму

04.09.2015, 13:51
Афіни розуміли те, чого багатьом народам ніколи не збагнути: єдиний спосіб бути хитрим — це не бути ним. Тоді, коли інші держави вдавались до жалюгідної омани, девальвуючи власні гроші, Афіни демонстрували чесність, не притаманну звичкам і моралі своїх громадян, забезпечивши драхмі стабільність, яку сьогодні мають швейцарський франк чи американський долар, і зробивши її міжнародною валютою.

Перікл

15.07.2015, 14:08
Перікл був одним з небагатьох щасливців, наділених якостями, котрі так пасували вимогам часу, що історія, яка завжди схиляється перед щастям, дала ймення цього архонта найбурхливішому й найщасливішому періодові афінського життя. «Доба Перікла» є золотою епохою Афін.

Стародавні греки боялися зомбі

19.06.2015, 15:23

Стародавні греки не сумнівалися в тому, що мертві можуть ожити. На одному з античних кладовищ археологи знайшли цьому підтвердження: могили були надійно укріплені, щоб мерці не вийшли на поверхню.

Фемістокл та Ефіальт

18.06.2015, 16:58
Ледь закінчилася битва під Саламіном, як Фемістокл послав надійного раба повідомити Ксерксові про те, що йому вдалося відмовити грецьких адміралів від переслідування решток розбитого перського флоту. Чи насправді Фемістокл це зробив? І чому вирішив попередити ворога? Можливо, почувався невпевнено й вважав, що краще дозволити персам безперешкодно втекти. Але наслідки його дій дають нам підстави і до серйознішої підозри.

Амазонки: чи ховається за міфом правда?

18.06.2015, 12:27

Сильні та сміливі, в грецькій міфології амазонки були силою, з якою доводилось рахуватись, але чи існували насправді люті жінки-воїни?

Проблема піфагорійських книг Нуми

10.06.2015, 14:04

У 181 році до н. е. один римлянин копав свій город і несподівано під його заступом щось задзвеніло. Він витягнув із землі скриню дуже дивної форми. На скрині був напис: «Тут спочиває Нума Помпілій, син Помпона, цар римлян». Римлянин згадав, що його город знаходиться на пагорбі Янікул, де, за переказами, похований другий цар Риму, Нума. Відкривши скриню він, на свій подив, не виявив там жодних слідів тіла. Натомість там лежали два сувої за підписом Нуми: один грецькою мовою, інший латиною. Римлянин заявив про свою знахідку в сенат. Схвильовані отці зібрались, щоб дослідити рукописи. З'ясувалось, що сувої містять піфагорійську релігійну філософію, і після довгих суперечок їх було вирішено спалити.