XXI ст.

Пам'ять про Другу світову війну у Німеччині

31.05.2016, 13:46
Як німці побудували свою концепцію історичної пам'яті і наскільки вони пережили період своєї історії під назвою націонал-соціалізм.

Анархізм

24.03.2016, 17:26
В чому відмінність анархії від хаосу, чи існують в анархістському суспільстві правила і які способи його досягнення.

Політична теорія емоцій

13.06.2015, 12:27

Один із найцікавіших напрямків міждисциплінарних досліджень політичного останніх 10-15 років — це так званий «поворот до почуттів» в суспільних і гуманітарних науках. В якому сенсі варто говорити про новий напрямок? Звичайно, про роль почуттів — суб'єктивних, обмежених за часом станів, таких як щастя і страх — у просторі політичного говорилось і раніше. Говорячи про новий поворот, історики мають на увазі колективну (але не координовану) спробу нового прочитання канону політичної та громадської теорії, викликану новими політичними явищами і науковими досягненнями сьогодні.

Що таке НАТО?

02.04.2015, 15:53

Геополітична гра, яка рік тому почалась в Криму та на сході України, пролила світло на НАТО та його історичну роль в якості противаги російській агресії.

Саґрада Фамілія: божественний довгобуд

16.07.2014, 16:32

3 листопада 1883 року Антоніо Гауді прийняв керівництво будівництвом найвідомішого храму Барселони і не полишав його до самої смерті. Пропонуємо короткий огляд того, що в різні роки відбувалось з найграндіознішим довгобудом у світі.

«Стрічка розбрату»: чому символ Перемоги розділив суспільство?

14.05.2014, 16:05

У 2005 році, коли відзначалось 60-річчя Перемоги, в Росії з’явився звичай демонструвати патріотичні почуття шляхом прив'язування до одягу, сумок і виступаючих деталей автомобілів чорно-помаранчевих георгіївських стрічок. Царський та радянський символ пережив друге народження. Важко уявити собі більш об'єднуючу для росіян ідею, ніж перемога у Великій Вітчизняній війні. Чому георгіївська стрічка сьогодні викликає суперечки?

Соціальні уявлення про минуле

07.05.2014, 14:10

Під соціальними уявленнями ми розуміємо ті чи інші знання (поняття, висловлювання, пояснення), циркулюючі в тому чи іншому співтоваристві (соціальній групі), що виникають у повсякденному житті в процесі міжособистісного спілкування. Деякі дослідники вважають, що в сучасному суспільстві вони еквівалентні міфам і системам релігійних переконань в традиційних суспільствах, інші називають їх сучасним варіантом здорового глузду. Те, що такі уявлення можна називати соціальними, пов'язано не стільки з тим, що вони знаходять своїх носіїв в індивідах або групах, скільки з фактом їх вироблення в процесі обміну та соціальної взаємодії.

Дебати навколо російської історії

26.02.2014, 15:26

Спроби створити історію для сучасного російського суспільства добре показує, скажімо, ідея єдиного підручника. Не з фізики і не з літератури, а з історії, оскільки ініціатори цих спроб припускають, що саме єдність історії, яка вивчається в школах, може забезпечити існування суспільного консенсусу в рамках сьогоднішнього життя, що треба виховати, починаючи з дитинства, якесь загальне уявлення про історію.

«Царський подарунок»: 60 років передачі Криму Україні

19.02.2014, 15:07

19 лютого 1954 року президія Верховної Ради СРСР передала Кримську область з Російської Федерації до складу Української РСР. Обставини і, головне, наслідки цього рішення досі викликають суперечки.

Французький шансон

30.10.2013, 11:00

На початку 2000-х, коли почався зліт FM-станції «Радіо Шансон», пострадянського інтелігента гнітило використання знайомого слова не за призначенням. Протягом наступних декількох років відбулась легітимізація жанру, який раніше чесно називався «блатною піснею»: протести вщухли, «російський шансон» став однією з незаперечних реалій культурного ландшафту пострадянського простору. І все-таки до цього блатного тріумфу було ціле століття, протягом якого слово «шансон» звучало зовсім іншою музикою.