XVIII ст.

Завершення Французької революції XVIII століття

07.10.2015, 19:07

9 термідора ІІ року Республіки за революційним календарем, або 27 липня 1794 року, диктатура монтаньярів впала. Цей період — аж до осені 1795 року — прийнято називати термідором або термідоріанським періодом. Далі обираються нові органи влади, виконавча влада опиняється в руках Директорії і наступні чотири роки називають режимом Директорії. Це, власне, і є фіналом Французької революції.

Якобінський терор

04.09.2015, 10:22

Скільки років суперечкам про Французьку революцію, стільки ж і суперечкам про терор, про те, чому він був необхідний, до чого призвела політика терору. Найактивніше ці суперечки велись в Радянському Союзі і Франції. Радянський Союз — тому що більшовицький терор безпосередньо асоціювався з якобінським терором, причому не на рівні громадської думки, а у виступах керівників партії та уряду. Ленін називав Дзержинського якобінцем, Сталін говорив, що органи ВНК — ДПУ проводять терор, як колись органи якобінської диктатури, тому цей сценарій був дуже актуальним. У Франції також ведуться суперечки про терор, але з абсолютно інших позицій, і починаються ці суперечки ще до закінчення революції. Питання ставили так: здавалось би, революція — дитя Просвітництва, мріяли побудувати світ, заснований на розумі, мріяли здобути щастя, і такий ентузіазм перших років революції, але все закінчується кров'ю, стражданнями, громадянською війною — чому ж так сталось?

Диктатура монтаньярів

23.08.2015, 11:12

В епосі Французької революції є, мабуть, два найяскравіших моменти: перший — взяття Бастилії 14 липня 1789 року, а другий — якобінська диктатура. Чому якобінська? Хто такі якобінці?

Початок Французької революції

10.08.2015, 16:14

Перш за все, до початку Французької революції мало хто думав власне про революцію — думали, звичайно, про реформу. Як у XVII столітті, в епоху наукової революції, вченим здавалось, що світ може бути пізнаний, можуть бути виявлені його закони і можуть бути виявлені закони природи, так само у XVIII столітті, столітті Просвітництва, вченим, філософам, публіцистам здавалось, що можна пізнати закони суспільства, виявити їх і потім змінити суспільство на основі цих пізнаних законів. Це ті амбіції, які були перед Французькою революцією. І це амбіції не лише французьких філософів, це загальноєвропейське явище, але у Франції до цього додавалась і своя специфіка.

Історичне значення Французької революції

13.07.2015, 15:48

Французька революція — явище абсолютно унікальне і в європейській історії, і в світовій. З точки зору фактів це не завжди просто вловити. Що тут унікального? Стратили короля, встановили республіку — це було і в Англії в роки Англійської революції. Тоді у Франції правив Людовик XVI, і невипадково його настільною книгою була історія Карла I Англійського — він не хотів повторити цей досвід, щоб не зійти на ешафот. Велась політична боротьба, страчували людей — це теж було в історії. Написали кілька конституцій — французи прекрасно знали, що американці написали конституції і для окремих штатів, і після Війни за незалежність. Тобто за подієвою канвою значення революції важко вловити. Але водночас були речі, які робили Французьку революцію абсолютно унікальною.

Декларація незалежності США

09.07.2015, 15:22
Історичне, філософське і правове значення документа, який оголосив незалежність Сполучених Штатів Америки від англійської корони.

Причини Французької революції

26.06.2015, 12:20

Причини Французької революції у підручниках — і в нових підручниках, і в старих, — дуже прості: все погано. Верхи не хочуть жити по-старому, низи не можуть, люди вмирають з голоду, ледь не на вулицях падають, в країні криза, самодержавство, і тільки революція може цей гордіїв вузол розтяти. Ця схема насправді дуже струнка. Якщо підключити до неї класову боротьбу — це міжформаційна революція, перехід від феодалізму до капіталізму, економічно процвітаюча буржуазія бере владу у свої руки і будує буржуазну державу. Схема зручна для пояснення, і Французька революція та її причини стають надзвичайно зрозумілими. Погано тільки одне, що вона ніяк не стикується з фактами.

Образ Жанни д'Арк

16.10.2014, 17:11

Історія Жанни д'Арк — захоплюючий, але разом з тим дуже складний для вивчення сюжет. Орлеанська діва завжди була і залишається однією з тих історичних постатей, які привертають увагу не тільки професійних істориків, а й викликають інтерес у широкого кола людей. Саме тому у Франції в 2012 році дуже широко відзначалась 600-та річниця з дня її народження, було проведено відразу декілька великих конференцій і опубліковано величезну кількість робіт, присвячених цій даті, як наукових, так і науково-популярних.

«Стрічка розбрату»: чому символ Перемоги розділив суспільство?

14.05.2014, 16:05

У 2005 році, коли відзначалось 60-річчя Перемоги, в Росії з’явився звичай демонструвати патріотичні почуття шляхом прив'язування до одягу, сумок і виступаючих деталей автомобілів чорно-помаранчевих георгіївських стрічок. Царський та радянський символ пережив друге народження. Важко уявити собі більш об'єднуючу для росіян ідею, ніж перемога у Великій Вітчизняній війні. Чому георгіївська стрічка сьогодні викликає суперечки?