Первісне суспільство

Шаманство і поховання в палеоліті

13.07.2020, 17:03
Про джерела духовного життя стародавніх людей, проблеми верифікації і стародавні поховання.

Аналіз причин поширення землеробства

13.11.2015, 13:31
Відсутність письмових пам'яток ранніх землеробських спільнот стала причиною створення різноманітних соціальних та економічних моделей з метою дослідження умов виникнення та поширення агрокультури.

ДНК проливає світло на таємничі міграції до Америки

11.08.2015, 14:43

Два окремі генетичні аналізи знайшли докази несподіваного генетичного зв'язку між корінним населенням Америки та Океанії.

Прорив у виготовленні знарядь відбувся незалежно у різних груп людей кам'яної доби

16.04.2015, 15:40

Різні палеолітичні популяції людей могли відкрити визначальну техніку виготовлення кам’яних знарядь незалежно одна від одної. Такий висновок був зроблений на підставі аналізу артефактів, знайдених під час археологічних розкопок у Вірменії. Відкриття ставить під сумнів традиційну теорію про те, що просунута техніка дісталась тогочасним мешканцям Євразії від мігруючих африканських племен.

Люди вживали психоактивні речовини ще в доісторичні часи

16.02.2015, 14:50

Опіум, галюциногенні гриби та інші психоактивні речовини були відомі та використовувались людством ще в доісторичні часи. За даними нового огляду археологічних знахідок, це явище спостерігалось у всьому світі.

Пітекантропи використовували знаряддя для добування молюсків та гравіювання

22.12.2014, 17:26

В колекції Ежена Дюбуа, яка вже більше ста років зберігається в Лейденському університеті, крім знаменитих кісток пітекантропів є і півтори сотні мушель молюсків. Їх вивчення, розпочате великим колективом спеціалістів, дало несподіваний результат. Виявилось, що пітекантроп був не тим низькочолим напівзігнутим створінням, що дробить кістки кам'яним рубилом, як його зазвичай уявляють. Це була висока людина зростом близько 180 см, яка, ймовірно, виготовляла ріжучі знаряддя з мушель. Молюски також йшли в їжу, причому цей древній родич сучасних людей вмів майстерно відкривати зімкнуті стулки. Більше того, на цих мушлях міститься гравіювання, акуратно виконане правою рукою. Це найстародавніші з відомих на сьогоднішній день предметів «людського» мистецтва.

В Індонезії знайшли найдавніші наскальні малюнки

09.10.2014, 10:17

Вчені знайшли, ймовірно, найдавніші зразки печерного живопису, зроблені людиною. Зображення знаходяться на індонезійському острові Сулавесі. Досі настільки древні зображення, зроблені людиною, знаходили лише на території Західної Європи. За словами дослідників, відкриття печерного живопису в Індонезії змінює уявлення про те, як людство навчилось малювати.

ДНК сучасних жителів Середземномор'я розповіла про переміщення їх далеких предків з Близького Сходу

07.08.2014, 15:22

Рухаючись «короткими перебіжками» з острова на острів через північне Середземномор'я, неолітичні люди змогли швидко поширити землеробство в південній Європі близько 9 тисяч років тому, припускає нове генетичне дослідження.

Жертви першої війни

23.07.2014, 16:45

Жертвами першої в історії людства великомасштабної війни були люди, які жили 13 тисяч років тому. Скелети загиблих, поховані їх одноплемінниками, знаходяться в похованні Джебель Сахаба (Jebel Sahaba), раніше виявленому на східному березі Нілу. Цих людей згубив збройний конфлікт, який стався на підґрунті міжрасової ненависті. Судячи з того, що поряд із чоловічими знайдено багато жіночих і дитячих скелетів, війна носила затяжний характер і бушувала на кордонах Сахари кілька років.

Еволюція харчування Homo

08.10.2013, 15:15

Який напрям займається реконструкцією способу життя видів на ранній стадії еволюції людини? Як система харчування впливає на розвиток мозку? І на якій стадії розвитку людина починає готувати їжу? Про це розповідає доктор історичних наук Марія Добровольська.