Забудьте ренесансну Італію — сучасність починається з вікінгів

mia для розділу статті / 16.06.2015, 14:01 / Джерело

Ми схильні думати, що європейська цивілізація народилась серед мармурових статуй та яскравого сонця Італії епохи Відродження. Але, на думку автора книги «Край світу: культурна історія Північного моря і трансформація Європи» («The Edge of The World: A Cultural History Of The North Sea And The Transformation of Europe»), багато ключових подій, від винаходу грошової економіки до моди, відбулось на теренах Північного моря, яке омивало береги Англії, Франції, Скандинавії, Німеччини, Нідерландів і Бельгії, та яке арабський географ Аль-Ідрісі називав «морем вічного мороку».

В інтерв’ю Саймона Уорролла, кореспондента журналу National Geographic, Майкл Пай пояснює, як шведські ловці оселедця створили один із перших у світі міжнародний стандартизований продукт, чому Дональд Трамп продовжує давні традиції, будуючи поле для гольфу на узбережжі Північного моря, і як вікінги-жінки, використовуючи рунічні палички, тримали своїх чоловіків під п’ятою.

Чому книга називається «Край світу»?

Після падіння Римської імперії Північне море дійсно було краєм світу. За ним була ця страшна територія з морськими чудовиськами і островами, які виринали з киплячого моря разом із язиками полум’я. Це було страшне місце — світ міфу і фантазії.

Темні віки вважають білою сторінкою в історії західної цивілізації. Чи справді це так?

Я думаю, ми не повинні називати їх Темними віками — насправді вони були світанком нашої цивілізації. Ранній ранок, перед першою кавою, але це вже ранок. І сьогодні у нас з’являється можливість заповнити цей період деталями.

Це був час, коли люди тільки почали зберігати інформацію за допомогою слів на папері. Вони хотіли записати, що їм вдалось отримати трохи землі або виграти бій. Вони не багато говорять про своє життя. Але сьогодні з архіву речей — археологічних даних — у нас є можливість побачити, як тоді жили люди. Люди Темних віків раптово ожили.

Ми пов'язуємо народження сучасного світу з італійським Відродженням. Але ви кажете, що «це холодне, сіре море зробило можливим сучасний світ». Поясніть.

Всі люблять говорити, що Відродження відродило стародавній Рим. Та чи справді це так? Ні. Багато речей епохи Відродження були видозміненими традиціями минулого, які прийшли з півночі.

Візьмемо, наприклад, римське право. Воно раптово перевідкривається і заполоняє північ. Всі вирішують жити за римським правом. Ось тільки все не так просто. Римське право нашарувалось на північні звичаї і звички, і тому змінилось. І це те, чим є сучасний світ. Стародавній Рим не відроджувався, оскільки він ніколи насправді й не гинув, стародавній Рим трансформувався.

Нагадайте нам географію. Я завжди плутаю Північне море з Балтійським.

[Сміється] Балтійське трохи правіше. Північне море — це море на схід від Британських островів, і на захід від Нижніх країн, Данії та Норвегії. Це відгалуження Атлантичного океану. А Балтійське — відгалуження Північного моря.

Це маленьке море, але видатне. Його вплив поширився у всіх напрямках. Вікінги наткнулись на нього і заснували Дублін. Його сфера впливу йде далеко на захід, аж до Ірландії, і на схід до сучасної Польщі.

Ви кажете, що в Середні віки «морем було легше подорожувати, ніж по землі». Поясніть.

Дороги були не в найкращому стані. Вози не мали підвіски або ресор, тому було фізично дуже важко перевозити товари по суші. Якщо ви знаходились, скажімо, в Іпсвічі, на східному узбережжі Англії, і намагались робити бізнес, місця, у які ви могли б потрапити по морю, здавались ближчими, бо щоб туди дістатись, потрібно було менше часу. Форма світу дуже відрізнялась. Іпсвіч сьогодні за годину їзди від Лондона. Але тоді було швидше дістатися Данії, або навіть Бергену в Норвегії, ніж до Лондона.

Сьогодні Фризьке море — віддалена заводь Європи. Але, по-вашому, воно було ключовим аспектом у формуванні сучасного світу. Як так?

[Сміється] Коли Римська імперія розпалась, в обігу не було монет, лише золото. Але податки не платили золотом. Тому фризи заново винайшли гроші. Не лише монети, але й готівку — гроші, які носили при собі, щоб вести справи. Вони торгували між різними королівствами і територіями, тому вони повинні були мати щось, що мало сенс для всіх. Існує дуже мало даних про карбування срібних монет за межами Фризії, аж до значно пізніших часів. Як бачимо, фризи започаткували використання готівки і поширили її через торгівлю.

Як гроші змінили світ?

Вони виявились більш, ніж корисними. Торгуючи на умовах бартеру, ви маєте розмиті уявлення про те, які товари еквівалентні для справедливої торгівлі. Але використовуючи гроші, ви привносите у цей процес математику. Ви складаєте рівняння, коли говорите: ця купа горщиків еквівалентна цій сумі грошей, яка також еквівалентна цьому об’єму вина. Це реальна зміна у способі мислення людей. Це початок математики в повсякденному житті.

Торгівля книгами через Північне море мала вирішальне значення для розвитку цивілізації. Як це працювало?

Вони переписували. Вони переписували, як божевільні. Це було задовго до друкарського верстата, тому доводилось фізично виготовляти рукописи, пишучи їх чорнилами з дубових галів та гусячими перами. Але потрібно мати копію книги, щоб зробити ще одну копію. Тому оригінали рухались туди й назад через море. Деякі були практичними, деякі богословськими. І навіть найповажніші люди переписували книги.

Мода також поширювалась через Північне море. Дайте нам кілька прикладів.

[Сміється] Я люблю історію моди. Зазвичай в книгах з історії моди стверджується, що мода починається при великих дворах. Але я не думаю, що це так. Щоб мати поняття моди, потрібно розуміти, що можна одягатись інакше, і потрібно цього хотіти.

Якщо ви читали ісландські саги, після грабежів і зґвалтувань воїни повертаються і турбуються про довжину свого одягу або висоту взуття. Ось де дійсно починається мода. Загарбники, побачивши щось інакше, хотіли виділитись після повернення додому.

Серіал «Вікінги» познайомив широку аудиторію зі скандинавами. Наскільки важливими були вікінги в цій історії?

Надзвичайно. По-перше, вони дуже багато подорожували, і змінювали місця, на які нападали. Хоча це історія не одного лише насильства. Втомлює ґвалтувати та грабувати 12 місяців на рік. Людям потрібно осісти і жити: вони повинні робити бізнес.

Вікінги допомогли змінити природу міст по всьому Північному морі. До того як вікінги оселились в Ірландії, наприклад, більшість міст мали центр — монастир, або церкву, або маєток лорда, — і ринок. Весь рух відбувався між центром та місцем, де йшла торгівля. Коли прийшли вікінги, це змінилось, тому що вікінги орієнтувались назовні, до моря. Так змінилась форма прибережних міст.

Рибальство — найочевидніша діяльність, пов'язана з морем. Але це займає багато часу, чи не так?

Брити мали багато прісноводної риби, тому будучи на суші не потрібно було виходити в море за рибою. Та й човни не були достатньо великими, приблизно до XI століття, щоб відправитись та повернутись із пристойною кількістю риби. Найголовніша морська риба, крім тріски, це оселедець. Оселедець чудовий тим, що можна було відійти від берега на маленькому човні і вичерпувати його з води, настільки величезними були косяки. Але щоб ловити іншу рибу, потрібні кораблі, здатні її подужати.

Зрештою, рибалки південної Швеції стандартизували свій продукт: 830 рибин у кожній бочці. Бочки маркувались чимось на кшталт торгової марки, і була розвинена дистриб'юторська мережа від Швеції до Кельну, у Німеччині, та до Нижніх країн, з передбаченим механізмом зміни розсолу по дорозі. Це був початок глобалізації.

Що найбільше мене здивувало, ви проводите зв’язок між гольфом і море. Це тому Дональд Трамп хоче побудувати поле для гольфу на узбережжі Шотландії?

Гольф (точніше, «colf» — з літерою «c»), це стара голландська гра, в яку часто грали на льоду. Це була гра моряків. Археологи знаходили залишки старих гольфових ключок на пляжах між риболовецькими общинами. Їх також можна носити із собою. Маючи маленький м’ячик і ключку, можна зімпровізувати гру, де б ви не знаходились. Тому я вважаю, що Трамп слідує великій традиції [Сміється]

Як зараз історія Північного моря формує сучасний світ?

У Європі, дуже істотно. Починаючи з націоналізму ХІХ століття, який об’єднав дуже різні регіони в національні держави та повернув самобутність, яку люди відчувають у своїх серцях і душах. Ось що таке шотландський націоналізм. Ось що таке валлійський або фризький націоналізм. Ці ідентичності мають значення для людей. І зараз починають говорити про те, як це можна використати конструктивно.

Ви подорожували по всьому Північному морі для досліджень. Наведіть декілька кращих моментів.

Вирушайте у Берген, в Норвегії. Піднявшись на вершину пагорба та поглянувши вниз, раптом все набуває сенсу. Ви побачите лінію фйорда, куди прибували кораблі. Ви побачите острови, які захищали гавань. Ви пізнаєте справжнє значення географії, яка зробила можливими діяння вікінгів.

Інші цікаві моменти у Бергені пов’язані з відкриттям рунічних паличок. Вони нагадують широкі зубочистки з рунами, трохи схожими на графіті. Одна мені особливо сподобалась. На ній короткий напис: «Негайно йди додому». Очевидно, це написала розгнівана дружина своєму чоловікові, який засидівся в барі [Сміється]