Статуя Свободи

mia для розділу статті / 21.05.2014, 16:35 / Джерело

Статую «Свобода, що осяює світ» французи планували подарувати США на честь 100-річчя прийняття Декларації незалежності. Однак у ювілейному 1876 році була готова тільки рука з факелом. Її й продемонстрували на міжнародній виставці в Філадельфії.

За ескізами Огюста Бартольді для 46-метрової статуї виготовили дерев'яні форми. За ними робочі чеканили деталі з листів міді. Конструкція внутрішнього каркасу — справа рук Гюстава Ейфеля (технологію він пізніше використав для тієї самої вежі в Парижі).

Подарунок запізнився на 10 років і був встановлений в США лише у 1886 році. 350 викарбуваних деталей статуї перевезли з Франції до Америки через океан на фрегаті. В єдине ціле їх збирали у Нью-Йорку, на що пішло чотири місяці.

Створенням п'єдесталу займались самі американці, використовуючи при будівництві цемент з Німеччини. Урочисто відкрили статую 28 жовтня 1886 року. Подію відзначили військовим парадом і морським салютом. На багатьох суднах були підняті прапори Франції.

Статуя Свободи — символ Нью-Йорка. На церемонії її відкриття тодішній президент Гровер Клівленд заявив: «Ми не забудемо, що свобода оселилася тут». Проте менш габаритні «родички» статуї поставили ще в 38 штатах.

Кілька копій є і на батьківщині статуї — в Парижі. Одна з 1889 року знаходиться на Лебединому острові. Друга — в музеї Орсе. До 2011 року вона стояла в Люксембурзькому саду, але після того як хтось вкрав факел, статую віддали на реставрацію і потім помістили в музей, а в саду в 2012-му поставили копію. Ще дві можна побачити в Музеї мистецтв і ремесел.