Що таке НАТО?

mia для розділу статті / 02.04.2015 / Джерело
Зліва направо: Андрій Дещиця (виконувач обов'язків Міністра закордонних справ України) радиться з генеральним секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 1 квітня 2014 року.

Геополітична гра, яка рік тому почалась в Криму та на сході України, пролила світло на НАТО та його історичну роль в якості противаги російській агресії.

Що таке НАТО?

НАТО, або Організація Північно-атлантичного договору (North Atlantic Treaty Organization, NATO), утворена в 1949 році, коли хмара Другої світової війни все ще нависала над більшою частиною Європи.

Після того, як СРСР заблокував доступ союзників до частини Берліна в 1948 році, і Німеччина була розділена на дві окремі країни, США та європейські країни (у тому числі Франція, Великобританія, Канада, Італія та Ісландія) відповіли на це підписанням Північноатлантичного договору.

Згідно договору, держави-члени колективно реагуватимуть на атаки проти будь-якого окремого члена НАТО. Країни-учасниці не зобов'язані реагувати військовою силою, але можуть вибрати підтримку інших членів в якості політичної, економічної чи іншої форми допомоги.

Місія НАТО

«Основна мета НАТО полягає в тому, щоб захищати свободу і безпеку своїх членів політичними та військовими засобами», — йдеться на сайті Брюссельської групи.

НАТО також висловлює прихильність до «демократичних цінностей» і спільного використання ресурсів, які підвищують оборону та безпеку країн-членів шляхом запобігання конфлікту.

Але ставлення групи до військових дій однозначне: «Якщо дипломатичні зусилля зазнають невдачі, ми маємо військовий потенціал, необхідний для здійснення операцій з врегулювання криз».

Хто входить до НАТО?

На даний час членство в НАТО мають 28 країн. Початкові члени з 1949 року: Бельгія, Канада, Данія, Франція, Ісландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Великобританія і США.

За роки, які минули після заснування, ще сім країн приєднались до НАТО: Греція, Туреччина, Німеччина, Іспанія, Чехія, Угорщина та Польща.

У 2004 році, через рік після того, як НАТО прийняла командування коаліцією країн, які воювали в Афганістані, до організації приєднались ряд інших держав: Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина і Словенія. У 2009 році членство отримали Албанія і Хорватія.

Крім того, 28 держав-членів НАТО мають стратегічне партнерство з іншими країнами завдяки «Плану дій щодо членства», який пропонує допомогу та консультації державам, які прагнуть членства в НАТО. На даний час чотири країни намагаються вступити до НАТО в рамках цього плану: Грузія, Боснія і Герцеговина, Чорногорія та Республіка Македонія.

НАТО і Україна

Протягом багатьох років Україна і НАТО повільно витанцьовували до членства, але це було складне па-де-де. У 1997 році в рамках НАТО була створена офіційна Комісія НАТО—Україна, щоб полегшити потуги, спрямовані на членство. На додачу до проведення спільних військових навчань, Україна приєдналась до антипіратських операцій НАТО в Індійському океані у 2013 році.

Але Україна також має тривалі відносини з Росією, і ці дві асоціації дещо несумісні: Росія послідовно виступає проти розширення НАТО, яке бачиться їй економічною, політичною і військовою загрозою.

У 2010 році Віктор Янукович переміг на президентських виборах в Україні. В рамках своєї проросійської програми Янукович заявив, що Україна більше не буде домагатися членства в НАТО, а зміцнюватиме зв'язки з Росією.

Росія і НАТО

Усунення Януковича з посади в лютому 2014 року викликало бурхливу реакцію Росії, зокрема анексію Кримського півострова, який раніше входив до складу України. Росія також оголосила про різке збільшення цін, які Україна сплачуватиме за російський природний газ ($385,50 за 1000 кубометрів замість $268,50, які були до того).

Такі маневри Росії стривожили багатьох у НАТО, який оголосив про проведення ряду спільних військових навчань, які розташують сили НАТО в безпосередній близькості від російських військ.

«Ще один важливий аспект відносин — це підтримка, яку надають НАТО та окремі союзники для проведення в Україні реформ, зокрема, в секторі оборони і безпеки, — йдеться в заяві НАТО. — Ці реформи мають життєво важливе значення для демократичного розвитку країни».