Що таке кенотаф?

mia для розділу статті / 12.09.2016, 13:39 / Джерело
Хобартський кенотаф, Австралія

В перекладі з грецької кенотаф означає «порожня могила» (від слів κενός — «порожній» і τάφος — «могила»). І в чистому, початковому сенсі слова це пам'ятник, пам'ятний знак без поховання. Це традиція, яка була поширена у багатьох народів: вона відома нам і в Стародавній Греції, і в Римі, і в Єгипті. Найчастіше вони споруджуються у випадках, коли місце поховання невідоме або коли людина проживала далеко і якісь дії на її пам'ять були неможливі. Крім того, іноді кенотафи створювали в ритуальних цілях поряд з реальним похованням. Наприклад, в Єгипті створювали порожні могили, які дублювали гробниці фараонів.

В сучасному світі теж відомо кілька кенотафів. Наприклад, кенотаф Марини Цвєтаєвої в Тарусі. Як відомо, вона закінчила своє життя в евакуації в Єлабузі, і при цьому вона завжди хотіла бути похованою в Тарусі. Там і був встановлений невеликий пам'ятник, на якому написано: «Тут хотіла б лежати Марина Цвєтаєва». Це такий класичний варіант кенотафа.

В ширшому розумінні це слово використовується по відношенню до пам'ятних знаків на місцях автомобільних аварій, які можна знайти уздовж дороги. І, на відміну від поширеної думки, в цих місцях поховань бути не може за нашим законодавством, всі ці люди поховані на кладовищі. На місці загибелі прийнято встановлювати пам'ятні знаки. Вони можуть бути якісь незначні, або це може бути меморіальний комплекс, що повністю дублює могилу разом з усіма цвинтарними атрибутами: огорожею, лавкою, столиком і аж до могильного пагорба. Тобто це не просто плита, а узвишшя, яке повністю імітує всі частини поховання. Але людина насправді похована в іншому місці.