Парадокс конкісти

mia для розділу статті / 25.05.2015 / Джерело

Конкіста — це, напевно, перша найбільша подія в історії людства, настільки детально документована. Збереглись десятки тисяч різних хронік, документів і реляцій. Простір для дослідження цього феномена незвичайний і величезний.

Особливості іспанського завоювання Америки

Конкіста сутнісно відрізняється від всіх попередніх завойовницьких походів. Це унікальна, безпрецедентна подія в історії людства. В чому полягає ця відмінність? Згадаймо вислів Юлія Цезаря «Veni. Vidi. Vici.» («Прийшов, побачив, переміг»). Головна відмінність в даному випадку якраз полягає в дієслові «прийшов». Якщо всі попередні завойовники знали, куди вони йдуть, які сили їм протистоятимуть на шляху, як озброєний противник, то конкістадори йшли, не відаючи цього, постійно чекаючи зустрічі з невідомим.

Вдумаймося, що стоїть за словом «прийшов» у цьому контексті. Спочатку двох-тримісячний шлях на кораблях, набитих людьми, худобою, скарбом, зброєю. Потім величезні переходи сельвою, через пустелі, гори. І на цьому багатокілометровому шляху гинуло часом більше людей, ніж у сутичках з індіанцями. Якщо Кортесу до Мексики треба було пройти 600 кілометрів, то Гонсало Хіменес де Кесада, щоб підкорити країну муїсків, пройшов 1500 кілометрів, і шлях його забрав півтора року. Дієго де Альмагро, який підкоряв Чилі, пройшов в обидва боки 5000 кілометрів.

Головні завдання конкісти

Конкіста виявилась нерозривно пов'язаною з географічним відкриттям. Імена таких конкістадорів, як Кесада, Кортес, Альмагро і багатьох інших, вписані в історію географії та фігурують поряд зі славетними часами Колумба і Васко да Гама.

В масових уявленнях про конкісту не враховується ще один важливий аспект, а саме колонізаторський. Основне завдання конкістадорів полягало в тому, щоб колонізувати цю землю, тобто побудувати ряд міст і поселень. Офіційне формулювання наказувало конкістадорам «конкістар і поблар», тобто завоювати і заселити. Без цього заселення конкіста не відбулася б.

Третій найважливіший аспект конкісти — християнізація індіанців. Офіційна ідеологія оголошувала християнізацію головною метою конкісти. Ось чотири основні завдання, які стояли перед конкістою: відкриття землі, завоювання, колонізація і християнізація.

Періодизація конкісти

Для того щоб зрозуміти чудо конкісти, подивимось, в які терміни вона вклалась. Зазвичай кажуть, що «конкіста — це XVI століття», і виникає враження, ніби вона зайняла ціле століття.

В історії конкісти можна виділити три періоди. Перший — це попередній етап конкісти, який починається в 1493 році, коли Колумб з колонізаторськими цілями привів 17 кораблів з півтора тисячами людей на відкритий ним острів Еспаньола. Друга дата — 1519 рік, коли почалась експедиція Кортеса. Власне, цей період не можна ще повною мірою назвати конкістою: не ті відстані, не ті аборигени, — це були оголені напівдикуни, всі сутички з якими перетворювались на побиття немовлят. Грандіозний материковий період конкісти починається у 1519 році з експедиції Кортеса. Можна сказати, що конкіста в Північній Америці завершилась у 1546 році з падінням міст майя, тобто це зайняло близько 27 років.

Що стосується конкісти Південної Америки, то вона почалась у 1529 році і завершилась близько середини 50-х років. Умовною датою можна назвати 1556 рік, коли саме слово «конкіста» було вилучено з офіційного лексикону і заборонено. Вилучено тому, що завойовувати, власне, стало нікого.

Треба зробити застереження, що ще залишались незавойовані племена, білі плями на континенті. Але в цілому за 35 років конкіста завершилась остаточно і безповоротно.

Результати іспанської колонізації

Спробуймо оглянути результати конкісти. Що стосується завоювань, то всі високорозвинені народи Америки: ацтеки, майя, інки, муїски — всіх поставили на коліна, міста їх зруйновані, перекроєні за європейським регламентом. Результати дослідного аспекту воістину приголомшливі: досліджені величезні території двох материків, відкриті гори, гірські ланцюги, пустелі, рівнини, великі річки і так далі. Результати колонізаторського аспекту також вражають. Фактично всі столиці майбутніх латиноамериканських держав і всі великі міста засновані за ці 35 років. Нарешті, і в справі християнізації дивовижні результати: мільйони індіанців навернені в християнську віру.

Чисельність конкістадорів

Здавалося б, для виконання цих завдань необхідна величезна кількість людей, тому і склалось уявлення про орди іспанців, які вторглися в Америку.

Ми можемо судити про те, яка кількість людей емігрувала до Америки за цей час, оскільки ми маємо одне дуже хороше джерело — це списки пасажирів, які відправлялись в Америку. Не кожен міг відправитись в експедицію у Новий Світ, всі проходили співбесіду. Хоча списки, які зберігаються в архівах, неповні, вони дають основу для обчислень.

В результаті таких обчислень можна назвати цифру. За період з відкриття Америки і до 1556 року туди емігрувало десь близько 80 тисяч людей. Серед них конкістадорів було набагато менше, ніж людей мирних професій, жінок, священнослужителів — власне, колоністів.

Підрахунки показують, що в завоюванні Північної Америки брало участь близько 4500 чоловік, а Південної Америки — близько 6000. У будь-якому випадку їх було менше, ніж воїнів в одній дивізії. Ось чому ми можемо говорити про конкісту як про абсолютно незвичайну подію.

Причини успіху конкісти

Виникає питання: як це було можливо — настільки малими силами виконати ці грандіозні завдання, підкорити практично два материка? Самі іспанці сприймали це як диво. Європейці говорили в той час: «Бог став іспанцем».

Зрозуміло, що конкіста здійснена не богами, а людьми. І головна причина її успіху — це фантастична, колосальна енергія цих людей — конкістадорів.

Звідки взялась ця енергія? Перше джерело, безсумнівно, час: перехідна епоха від Середніх віків до Нового часу. Важливо відзначити, що середньовічне суспільство було ієрархічним і будувалось на принципі «знай, свине, своє лігво». Америка дозволила зламати цей ієрархізм, дозволила людям круто змінити своє життя на краще. Простір — ось друге джерело енергії конкістадорів. Коли неграмотний свинопас Пісарро стає маркізом і власником території, більшої за Іспанію, це служить надихаючим прикладом.

Конкіста — прообраз акціонерної компанії

Третє джерело енергії конкістадорів — сама форма організації конкісти, яка враховувала інтереси і самих конкістадорів, і короля.

Америку підкорювали абсолютно незалежні один від одного загони на чолі з генерал-капітаном. Попередньо генерал-капітан укладав договір з королем, початковим пунктом якого завжди були слова: «Все за ваш рахунок і ні в чому ми не повинні будемо відшкодовувати ваші витрати».

Конкіста була організована на капіталістичний лад. Загони конкістадорів були свого роду прообразом акціонерних компаній. Причому конкістадор нерідко ставив на кін усе своє багатство, сподіваючись відшкодувати витрачене з відсотками. Багато в чому саме це служило найважливішим стимулом для конкістадорів. А король не ризикував нічим, за рахунок конкістадорів він розширював свої володіння і християнізовував індіанців. Фактично обидві сторони не опинялись в програші.