Олімпійські ігри

mia для розділу статті / 19.07.2016, 13:08 / Джерело
Стародавня Олімпія

За повідомленнями давньогрецьких авторів, перші Олімпійські ігри були влаштовані в 776 році до нашої ери. Змагання були частиною релігійного свята, присвяченого богу Зевсу. Спочатку вони мали місцевий характер і проводились в Еліді, області в північно-західній частині Пелопоннесу, де знаходиться нинішня Олімпія. Пізніше ігри поширились на весь півострів Пелопоннес, а потім стали загальногрецькими. Вважається, що велику роль в становленні Олімпійських ігор зіграв спартанський законодавець Лікург. Слід зазначити, що Олімпію часто плутають з горою Олімп, розташованою на кордоні Греції і Македонії, де, за переказами, жив Зевс та інші олімпійські боги. Звичайно, Олімпійські ігри у гори Олімп ніколи не проводились.

Олімпійські ігри були частиною циклу загальногрецьких змагань. Олімпійські (з упором на спортивні дисципліни) і Піфійські (з упором на музично-поетичні змагання) проводились раз на чотири роки, Істмійські (поблизу Коринфу) і Немейські (на північному сході Пелопоннесу) — раз на два роки. Переможець у всіх змаганнях циклу називався періодоніком і мав найбільші пошану і повагу.

З IV століття до нашої ери греки стали використовувати Олімпійські ігри для датування подій, наприклад 3-й рік 101-ї Олімпіади.

Як проводились Олімпійські ігри

Олімпійські ігри були сумішшю спортивних і музично-поетичних змагань, релігійного свята і торгового ярмарку. На них збиралось близько 40-60 чоловік з різних полісів — величезна кількість за грецькими мірками. Тут торгували, читали вірші, пили, їли. На ігри допускались всі верстви населення Стародавньої Греції. Але змагались в іграх, безумовно, тільки громадяни грецьких полісів. У більш пізній (елліністичний і римський) час в змаганнях брали участь не тільки етнічні греки, а всі, хто ототожнював себе з грецькою культурою, говорив грецькою мовою. Греки звеличували тілесну красу, тому спортивні змагання відігравали важливу роль в Стародавній Греції. У кожному полісі був гімнасій — спеціальне місце, де юнаки готувалися до спортивних ігор. Там же навчались ефеби — юнаки призовного віку.

Незважаючи на те, що переможцем у перших іграх став кухар з Еліди, більшість переможців в перші століття існування Олімпіади були аристократами, оскільки саме аристократи мали вільний час і гроші та могли дозволити собі дорогі тренування. Крім того, кожен олімпієць повинен був дотримуватись спеціальної дієти, яка передбачала споживання великої кількості м'яса. Для греків м'ясо — це скоріше предмет розкоші: його їли на жертвопринесеннях, м'ясо не входило до щоденного раціону харчування. Всупереч поширеній думці, грецькі атлети, як правило, були професіоналами.

Суддями-елладоніками ставали найповажніші мешканці Еліди. Апеляції були можливі, але, як правило, не розглядались.

Про безчинства вболівальників на античних Олімпіадах нічого не відомо. Безчинства траплялись пізніше, в Римській імперії і Візантії. Наприклад, в VI столітті нашої ери пройшло знамените повстання «Ніка» в Константинополі, коли сині і зелені партії уболівальників ледь не влаштували повалення імператора. В Олімпійських іграх брали участь окремі спортсмени, командних видів спорту не було. Тому поняття командного духу, яке оспівують сьогодні, не існувало в Стародавній Греції. Глядачі вболівали за свого родича, співвітчизника, і приводів для бійок і безчинств не було. Крім того, було заборонено приносити на стадіон вино. На стіні стадіону в Дельфах зберігся напис про серйозний штраф для тих, хто проніс із собою спиртний напій. Так греки забезпечували порядок під час змагань.

Олімпійські ігри спочатку тривали один день, але пізніше розширились до п'яти днів. Завершальним ритуалом свята були релігійні жертвопринесення Зевсу. Такі жертвопринесення називалися гекатомбою. Греки приносили на вівтар сто биків, спалювали їх нутрощі, а м'ясо з'їдали. Це був масштабний бенкет з великою кількістю м'яса і вина.

Спортивні дисципліни

Першою спортивною дисципліною був біг на різні дистанції: один стадій, два стадія, довгі забіги від 7 до 24 стадій і так далі. Стадій — це грецька міра довжини. Справа в тому, що Олімпійські ігри були присвячені не тільки Зевсу, але і його синові Гераклу, відомому своєю міццю і високим ростом. За міфами, його ріст становив близько 192 метрів. Звідси виникає перша спортивна дисципліна — двухсотметрівка. Вона мала ритуальний характер: спортсмен повинен був добігти до храму Зевса і запалити ритуальний вогонь. Бігли вони з факелами або без них, ми точно не знаємо.

До основних змагань греки відносили також: бокс, панкратій (боротьба без правил), стрибки з гантелями, п'ятиборство (біг, боротьба, стрибки в довжину, метання диска і списа); найвищий престиж мали кінні змагання (колісниця-четвірка, колісниця-двійка і скачки).

Цікаво, що плавання не входило в список видів спорту у греків, хоча всі греки вміли плавати. Швидше за все, для них це було настільки природно, що ніякого сенсу в тому, щоб виносити плавання в окремий вид спорту, не було.

Олімпійська слава

На загальногрецьких Олімпійських іграх не було матеріальних нагород. Кожен переможець Олімпійських ігор (олімпіонік) отримував вінок з оливкового дерева і загальну пошану. Вище олімпіоніків були тільки ті спортсмени, які перемогли у всіх чотирьох загальногрецьких іграх: Олімпійських, Піфійських, Істмійських і Немейських. Таких спортсменів називали періодоніками.

Переможець Олімпійських ігор користувався високим авторитетом. Повертаючись до рідного міста, він довічно міг займати почесні посади і безкоштовно харчуватись в спеціальних громадських установах — прітанеях. Якщо олімпіоніка захоплювали в полон під час війни, вороги не могли його стратити і повинні були відпустити, щоб не накликати гнів богів. Переможець ігор був один: ніяких других, третіх місць не існувало, заохочувальних призів в Греції не було. Решту учасників ігор вкривали ганьбою. На тих, хто не міг уникнути ганьби і таємно втік, накладався великий штраф.

Нерідко під час Олімпійських ігор спортсмени гинули. Були випадки, коли переможцями оголошувались загиблі, особливо в боксі і панкратії. Якщо в останньому бою спортсмен гинув, а противник порушив правила, перемога діставалась загиблому спортсменові.

Участь жінок в Олімпійських іграх

В частині грецьких полісів, особливо в дорійських, в спортивних змаганнях могли брати участь незаміжні дівчата. Такі змагання були присвячені богині Гері, дружині Зевса, і мали на меті підготувати дівчат до заміжжя і дітородіння. Вони проводились і в самій Олімпії перед Олімпійськими іграми. Однак в самих Олімпійських іграх жінки брати участь не могли через принцип олімпійської наготи. Спочатку спортсмени змагались в пов'язках на стегнах, але потім (є різні точки зору, історик Фукідід пише, що незадовго до його часу, тобто в VI столітті до нашої ери) почали змагатись оголеними.

Був один цікавий виняток: кінні перегони на колісницях, де переможцем проголошувався не візник, а власник упряжки. Власниками упряжок могли бути і жінки, а відповідно, вони могли бути і переможцями Олімпійських ігор.

Сучасні Олімпійські ігри

У 393 році античні Олімпійські ігри відбулись востаннє. Візантійський імператор Феодосій заборонив ігри як частину язичницької культури. Після цього Олімпія занепала. У VI столітті тут відбувається два землетруси, русло річки Алфей змінюється, і Еліда заноситься піском. З тих пір Олімпійські ігри були забуті на багато століть.

Ідеї про відродження Олімпійських ігор виникли в XIX столітті, після того як Греція здобула незалежність. З того часу в Олімпії починаються великі археологічні розкопки, в результаті яких були знайдені спортивні і храмові споруди. У той час в Європі в моді були романтично-ідеалістичні уявлення про Античність, тому бажання відродити Олімпійські ігри досить швидко поширилось по Європі. У Греції цим активно займався меценат Евангелос Заппас. Саме він організував Олімпійські ігри в Афінах у 1870 році. Незважаючи на те, що ігри пройшли успішно, вони мали місцевий характер і залишились непоміченими через Франко-прусську війну (1870-1871).

Сучасні Олімпійські ігри були відроджені французьким громадським діячем П'єром де Кубертеном в кінці XIX століття. На думку Кубертена, саме слабкий фізичний стан французьких солдатів став однією з причин поразки французів у війні 1870-1871 років. Він прагнув змінити такий стан речей за допомогою поліпшення фізичної культури громадян. Іншою метою Кубертена була фрустрація агресивних інстинктів людини за допомогою змагання. За його задумом, «молодь світу» повинна була мірятись силами в спортивних змаганнях, а не на полях битви.

На конгресі, проведеному в Парижі, Кубертен представив свої думки широкому загалу, і було прийнято рішення про те, що перші Олімпійські ігри сучасності повинні пройти в 1896 році в Афінах. Для організації ігор засновується Міжнародний олімпійський комітет, генеральним секретарем якого став сам П'єр де Кубертен.

Поширені помилки

Під час проведення Олімпійських ігор на території Греції мало наступати священне перемир'я. Але це правило дуже часто порушувалось. У 420 році до нашої ери Спарта була покарана штрафом за вторгнення своїх військ в Еліду якраз під час Олімпіади. А в 364 році до нашої ери аркадяни намагались захопити Олімпію, щоб отримувати доходи від ігор, і військові дії проходили на священній території прямо під час проведення чергової Олімпіади.

Багато сучасних олімпійських символів та ритуалів не мають до старовини ніякого відношення. Наприклад, п'ять олімпійських кілець придумав де Кубертен в 1913 році (на той час було проведено п'ять Олімпіад). Церемонія запалювання олімпійського вогню була придумана організаторами Олімпіади в Берліні в 1936 році, схильними до смолоскипових хід, і перші олімпійські факели були виготовлені на заводах Круппа.