Конкіста і метисація

mia для розділу статті / 14.01.2015, 19:08 / Джерело

Розмову про метисацію слід почати з відмінностей англійської колонізації від іспанської. І в цих відмінностях, як у краплі води, відбилися особливості іспанської конкісти.

Християнські мотивації колонізаторів

Як відомо, англійську колонізацію Нового Світу розпочали пуритани, яких північноамериканці шанобливо іменують отцями-пілігримами. Ревнителі найсуворіших моральних релігійних підвалин, вони сім'ями подалися в Новий Світ, для того щоб побудувати там, як вони говорили, «град на горі» і «сад у пустелі». Вони розуміли християнізацію швидше в просторовому сенсі — як очищення землі з-під влади диявола. Вони не мали ніякої потреби в проповідуванні, не було бажання насаджувати християнство, не було у них і розвиненого інституту місіонерів, готових принести себе в жертву, який був у іспанців.

Англійці просто витісняли індіанців з завойованих земель. Фронтир, який відбився у вестерні, насправді виник не в 40-ові роки XIX століття, а набагато раніше — він уклався в свідомості колоністів ще в перші роки англійської колонізації. Ось цей фронтир: ми і вони — два абсолютно різних недотичних світи.

Зовсім іншу спрямованість мала іспанська конкіста. Справа в тому, що буквально через півтора місяці після повернення Колумба з першої експедиції за океан папа Олександр VI випустив у світ буллу Inter Cetera, де оголосив індіанців людьми, здатними до сприйняття католицького віровчення, і наказав іспанським монархам християнізувати корінних жителів Нового Світу. Саме християнізація офіційно була оголошена головною метою іспанської конкісти. Тим самим папа налаштував іспанців на всебічний контакт з індіанцями.

Іспанці та англійці в їх ставленні до індіанки

Зі сказаного випливає й інша відмінність, яка коріниться в області сексуальних відносин. При настанові на жорстке розмежування світів контакти між англійцями і індіанками зводились нанівець. Англійська корона офіційно не дозволяла, але й не забороняла шлюби між колоністами і індіанками — просто тому, що такої проблеми не було, такі шлюби траплялися настільки рідко, що входили в аннали історії. Слід підкреслити при цьому, що англійська корона не вважала індіанців своїми підданими.

Зовсім інша ситуація склалась в іспанських колоніях. Вже до 1514 року, коли король офіційно дозволив шлюби іспанців з індіанками, багато колоністів на острові Еспаньола, майже третина, були одружені на індіанських жінках. І священик не робив нічого поганого, коли вінчав іспанця з індіанкою, просто тому, що всі індіанці вважалися підданими іспанської корони. Фактично цей указ узаконював вже сформований порядок речей.

Гедоністичний рай Нового Світу

Ще дуже важливий момент пов'язаний з тим, як іспанці сприймали зовнішність індіанської жінки. Вже у щоденнику першого заокеанського плавання Колумба йдеться про красу індіанських жінок, а потім хто тільки не співав їм дифірамби. Але ж йдеться про представниць іншої раси. Якщо ми візьмемо, наприклад, темношкірих, то в європейській літературі аж до кінця XIX століття не знайти словосполучення «красива негритянка», такий вираз сприймався б просто як оксюморон, поєднання непоєднуваного. Іспанець одразу оцінив красу індіанської жінки, що налаштовувало на сексуальні контакти з тубілками.

Інший важливий момент корениться в сприйнятті сексуальних відносин в Америці. Безумовно, індіанці практикували зовсім інший, набагато більш вільний і розкутий тип сексуальних відносин, ніж той, який існував у тодішній манірній Іспанії. І тому іспанці сприймали Новий Світ як свого роду гедоністичний рай. І треба сказати, цей міф, на відміну від міфів про Ельдорадо, був куди більш наближений до реальності.

Поширений міф, нібито конкістадори тільки й займалися що ґвалтуванням індіанських жінок. Звичайно, без насильства не обходилось, але в цілому практика сексуальних відносин була іншою, оскільки серед індіанців повсюдно існував звичай дарувати жінок або надавати дорогому гостеві жінку на ніч. І жінки, які звикли бути річчю, яку можна дарувати, обмінювати, купувати, дуже легко корились новим господарям.

Індіанська «аристократія»

Важливо підкреслити, що багато іспанців не ставились з неповагою до своїх індіанських дружин і співмешканок. На відміну від ареалу англійської колонізації, в іспанській опинились індіанські народи, які створили держави міського типу зі складною соціальною ієрархією і спадковою аристократією. Пиха іспанців щодо своєї блакитної крові змушувала їх поважати чужу блакитну кров. Наприклад, Франсиско Пісарро жив разом із сестрою Верховного інки Атауальпи, якого він занапастив, і при цьому він завжди представляв її як свою дружину, садив з собою за стіл, виявляв до неї увагу, а народжену від неї дочку Франсиску оголосив спадкоємицею всіх своїх багатств. В епоху конкісти міцно встановилась практика заохочення конкістадора — віддати йому за дружину знатну індіанку. І конкістадори навіть дворянських родів вважали за честь для себе одружитися на індіанці, в чиїх жилах текла «королівська» кров.

Соціалізація дітей-метисів в колоніальному суспільстві

Вже до середини XVI століття виросло перше покоління дітей-метисів. Скільки їх було, важко сказати, напевно, тисяч двадцять-тридцять; у всякому разі, у складі багатьох експедицій 50-70-х років вже рішуче переважають метиси — іспанці називали їх «дітьми землі».

Здавалося б, іспанці могли нехтувати своїми позашлюбними дітьми-полукровками. Однак це не так, і показових прикладів досить багато. Досить навести такий: після вбивства Франсиско Пісарро самозваним губернатором Перу став позашлюбний син Дієго де Альмагро, теж на ім'я Дієго, народжений від якоїсь індіанки з Центральної Америки. І ніхто з прихильників Альмагро не брав під сумнів його права бути губернатором Перу на підставі того, що він метис і народжений поза шлюбом.

Не менш показовий приклад Кортеса, який мав чотирьох законних дітей і чотирьох незаконних, народжених від індіанок, — двох синів і двох дочок. Коли Кортес вирушив до Іспанії, він взяв із собою одного законного сина і двох незаконних. Мало того, він направив посланців до папи римського з багатющими дарами, для того щоб той визнав законними всіх його нащадків, народжених поза шлюбом, що і було зроблено. І кожній своїй дитині-метису він заповів частину своїх багатств, всіх дочок і колишніх наложниць він видав заміж за своїх соратників, ідальго.

Коли іспанець визнавав свою дитину-метиса нащадком і спадкоємцем, він здійснював, по суті, глибоко символічний культурний акт: тим самим він визнавав як свою приналежність Новому Світу, так і повноцінність індіанців і метисів. Він виступав уже не як іспанець, а як креол, зачинатель майбутніх латиноамериканських етносів.