Хто такі варвари?

mia для розділу статті / 28.04.2015, 13:55 / Джерело
Гуни в битві на Каталаунських полях

Варвари — слово, яке сьогодні часто вживається для позначення людей нецивілізованих або злих людей та їх злих справ — виникло в Стародавній Греції і спершу стосувалось тих, хто просто не говорив грецькою.

Сьогодні значення слова далеке від його грецьких коренів. Використовуючи термін «варварський», ми не маємо на увазі не-грекомовних людей, а, швидше, зло в цілому. Дійсно, значення слова «варвар» різко змінилось з часом і, насправді, слово не завжди і не для всіх мало негативний сенс.

Грецькі витоки

«Вперше слово варвар зустрічається в грецькій літературі у позначенні Гомером карійців як «barbarophonoi»...» — пише Константінос Влассопулос, професор з грецької історії в Ноттінгемському університеті, у своїй книзі «Greeks and the Barbarians» (Cambridge University Press, 2013). Впродовж «архаїчного періоду [2700 років тому] немає жодних сумнівів в тому, що одним з основних значень слова було лінгвістичне: варварами були ті, хто не говорив грецькою».

Він зазначає, що самі стародавні греки користувались цим словом в заплутаній і суперечливій манері. Проблема полягала в тому, що не було ніякої згоди стосовно того, хто говорив грецькою, а хто ні, принаймні до часів Александра Македонського. «Існували різні місцеві та регіональні діалекти, які були зрозумілі більшою чи меншою мірою», — пише Влассопулос.

Тому в оригіналі слово «варвар» не означало нічого поганого, а лише вказувало на тих, хто не належав до греків або не говорив грецькою. А вже хто саме не говорив грецькою було предметом дискусій навіть серед самих стародавніх греків.

Варвари і Рим

Значення слова «варвар» різко змінилось в пізній Римській імперії, коли римляни (більшість з яких не говорили грецькою) використовували його для позначення всіх іноземців, та особливо широкого кола людей, які зазіхали на їх кордони. Ці варвари не мали єдності. Деякі грабували Римську імперію, інші ж були її союзниками. Це були численні групи і їх лояльність змінювалась з плином часу.

«Рим активно взаємодіяв, поміж інших, з готами, вандалами, герулами, свевами, саксами, гепідами, а також сарматами, аланами, гунами, аварами, піктами, карпами та ісаврами», — пише Уолтер Гоффарт, вчений з Єльського університету, у своїй книзі «Barbarian Tides: The Migration Age and the Later Roman Empire» (University of Pennsylvania Press, 2006).

Наприклад, гун Аттіла, який був, ймовірно, найвідомішим «варваром» цього періоду, правив величезною імперією, яка контролювала інші варварські групи. На початку свого правління він об’єднався з римлянами проти бургундів (іншої групи «варварів»). Пізніше він обернувся проти римлян і виступив проти них у Франції. Римляни вступили в союз з вестготами (також «варварами») і перемогли Аттілу.

Крім того, слово «варвар» мало негативне значення не для всіх у Римській імперії. Приблизно у 440 роках н. е. християнський священик Сальвіан писав, що «майже всі варвари, принаймні ті, хто однієї раси і крові, люблять один одного, тоді як римляни один одного цькують». Він зазначає, що багато бідних римлян звертались до «варварів» по допомогу. «Вони, безперечно, шукали римської людяності серед варварів, оскільки не могли терпіти варварської жорстокості серед римлян».

Хто такий варвар?

Серед сучасних вчених, як і серед широкої громадськості, визначення варвара стало ще більш заплутаним.

«Якщо існує спільна риса, яку мають всі цивілізації, то це їх ідеологічна необхідність захищати себе не лише від своїх власних ворогів, але й від ворогів цивілізацій, «варварів», — пише Нікола Ді Космо з Інституту перспективних досліджень у своїй книзі «Ancient China and Its Enemies: The Rise of Nomadic Powers in East Asian History» (Cambridge University Press, 2002). «Це протистояння між цивілізацією та її ворогами може бути однією з головних тем, які ми постійно зустрічаємо у всесвітній історії».

Використовуючи це визначення, термін «варвар» можна розширити до Стародавнього Китаю та його боротьби з людьми, які мешкали за межами Піднебесної. Фактично, термін можна поширити на будь-яку культуру, яка розглядається як «цивілізація», та її протистояння з людьми, які живуть поруч із ними, але мають іншу соціальну структуру.

З часів, коли стародавні греки дискутували про те, кого вважати не-грекомовним (а, отже, варваром), значення терміна різко змінилось — в такий спосіб, що ті самі греки, ймовірно, вже не змогли б його впізнати. Що ж, варто мати це на увазі і старатись не смітити зайве словами.