Німеччина

Аахенська капела

08.01.2017, 20:42
Про пам'ятку архітектури епохи Каролінгів, що стала «місцем пам'яті» сучасної Європи.

Пам'ять про Другу світову війну у Німеччині

31.05.2016, 13:46
Як німці побудували свою концепцію історичної пам'яті і наскільки вони пережили період своєї історії під назвою націонал-соціалізм.

Промислова революція

11.06.2015, 16:17

Промислова революція — процес переходу від аграрної економіки, для якої характерні ручна праця і ремісниче виробництво, до індустріального суспільства з переважанням машинного виробництва. Процес починається в Англії у 1740-1780-х роках і тільки потім поширюється на інші країни Європи та США. Сам термін з'явився значно пізніше і став широко вживаним лише з останніх десятиліть XIX століття.

«Присмерк Європи» Освальда Шпенглера

01.06.2015, 12:28

Освальд Шпенглер своєю книгою «Присмерк Європи» вплинув на думки тисяч, можливо, навіть мільйонів читачів. Цю книгу опублікували у 1918 році, одразу після Першої світової війни, і, ймовірно, саме війна стала поштовхом для популярності ідей Шпенглера, оскільки книга виявилась пророцькою.

«Майн кампф»: погляди Гітлера та джерела Третього рейху

12.01.2015, 19:21

Гітлер хотів назвати свою книгу «Чотири з половиною роки боротьби з брехнею, дурістю та боягузтвом», але Макс Аманн, практичний директор нацистського видавництва, котрий повинен був видавати її, заперечував проти такого важкого та малопривабливого заголовку і скоротив його. Книга отримала назву «Моя боротьба» («Майн кампф»). Зміст її розчарував Аманна: він сподівався отримати пристрасну сповідь Гітлера, де був би опис, як він з невідомого віденського «робітника» перетворився на відому всьому світові фігуру. Але в книзі небагато автобіографічного матеріалу.

Становлення націонал-соціалізму в Німеччині

11.11.2014, 16:09

Націонал-соціалізм в Німеччині — одна з ключових та хворобливих точок у всій історії Німеччини. Звідки він взявся? Німецькі історики покоління за поколінням задаються цим питанням. Відповідь шукають не лише в міжвоєнний час, тобто між Першою і Другою світовими війнами, до 1933 року — часу приходу націонал-соціалізму. Її шукають значно раніше — в Середніх віках, в Новому часі, всі намагаються зрозуміти, де витоки, чому Німеччина, німці були здатні на це, чому так відбулось.

Причини Першої світової війни

08.09.2014, 18:50

На думку британського історика Ерика Гобсбаума, ХІХ століття бере свій початок в 1789 році, тобто з Великої французької революції, і закінчується в 1913 році. В свою чергу, XX століття — не календарне, а історичне ХХ століття — починається в 1914 році, з Першої світової війни, і триває до 1991 року, коли в світі відбулись глобальні зміни, перш за все об'єднання Німеччини в 1990 році і розпад СРСР в 1991. Така хронологія дозволила Гобсбауму, а слідом за ним і багатьом іншим історикам говорити про «довге XIX століття» і «коротке ХХ століття».

Тил в Першу світову

02.09.2014, 13:12

Ще 16 вересня, коли війна тривала лише шість тижнів, Андре Жід розмірковував про «неможливість підтримувати себе в напрузі (особливо штучній), якщо нічого навколо її не підживлює. Ти повертаєшся до читання, гри на фортепіано — і навіть з фуг Баха вибираєш ті, що веселіші». Він наводить обурений вигук жінки під час лайки на вокзалі зі співробітниками, які пояснювали затримки поїздів військовими розпорядженнями: «Я вже по горло сита вашою війною!»

Ідеологія особливого шляху Німеччини

10.03.2014, 17:19

В історії Німеччини однією з ключових тем, яку вивчають історики, соціологи, політологи, культурологи та культурні антропологи, являється поняття «особливого німецького шляху». Це історичне поняття пов’язане, насамперед, з тим, чому в Німеччині виник націонал-соціалізм, чому вона не пішла «західним шляхом» розвитку в ХІХ ст.