Охагуро: традиція чорніння зубів

mia для розділу статті / 04.09.2013, 13:43
Майко (учениця гейші) з охагуро і зачіскою сакко в останній день її учнівства
Майко (учениця гейші) з охагуро і зачіскою сакко в останній день її учнівства

В Середньовічній Японії чоловіки та жінки навмисно фарбували свої зуби в чорний колір.

До епохи Мейдзі (з 1868 по 1912 рік) в Японії, південно-східній частині Китаю і Південно-Східній Азії існував досить популярний обряд чорніння зубів — охагуро. Для нього виготовляли спеціальну фарбу, в якій основною складовою був темно-коричневий розчин заліза в оцтовій кислоті (для цього залізні ошурки розчиняли в оцті). Потім розчин змішували з рослинними дубильними речовинами, наприклад, порошком з галів сумаху дубильного (вид невеликого листяного дерева). Після цього розчин набував чорного забарвлення і ставав нерозчинним у воді. Зазвичай барвник наносили раз на один або кілька днів.

В кінці періоду Хейан (з 794 по 1185 рік) в чорний колір таким чином фарбували зуби повнолітні чоловіки і жінки з аристократичних сімей, а також служителі великих храмів. Перш за все, це робилось заради краси, а також з практичною метою: особлива чорна фарба для зубів заважала появі карієсу. Крім того, стійкість чорної фарби на зубах заміжніх жінок асоціювалась з нескінченною вірністю чоловікові.

У період Муроматі (з 1336 по 1573 рік) охагуро спостерігалось лише серед дорослих людей. Однак на початку періоду Сенгоку, який тривав до початку 17 століття, дочкам воєначальників чорнили зуби у віці від 8 до 10 років. Це робилось для того, щоб показати, що дівчинка досягла повноліття (хоча це було не так), і швидше видати її заміж за вигідного кандидата.

Після періоду Едо (з 1603 по 1868 рік) традиція майже віджила себе. Почорнені зуби погано пахли, сам процес почорніння займав багато часу і почав асоціюватись зі старістю. З цих причин почорніння зубів робили тільки чоловіки і заміжні жінки, а також дівчата, яким було більше 18 років, з імператорських і аристократичних сімей. Прості люди чорнили зуби лише для урочистих подій, таких як весільні церемонії, похорони і мацурі (еквівалент свята або фестивалю в сучасній Японії).

Традиція охагуро поступово вимерла після 1873 року, коли імператриця Японії вирішила, що вона більше не буде чорнити зуби, і з'явилась на публіці з білими зубами. Сьогодні охагуро можна зустріти лише в традиційному театрі, карюкаї, іноді — на мацурі. Крім того, вкрай рідко почорнені зуби можна побачити у літніх жінок Південно-Східної Азії.